Jak vytvořit ideální bullet journal pro studenty

Příspěvek od

Co je to bullet journal?

Základem Bullet Journalu je v podstatě deník spojený se systémem pro organizaci vašeho času a povinností. Může však obsahovat i spoustu dalšího, například prostor pro „brainstorming“, soupis vašich měsíčních výdajů, různé to-do listy a mnoho dalšího. To hlavní, co by ale každý správný bullet journal měl obsahovat je spousta prostoru pro kreativitu.

Proč si dělat bullet journal?

Důvodů pro tvorbu bullet journalu je spousta. Nejen že vám pomůže s organizací, je to ale i skvělý koníček a způsob jak si odpočinout a zároveň popustit uzdu vaší kreativity.

K čemu se dá bullet journal použít?

Já osobně bullet journal používám převážně pro organizaci všech záležitostí okolo školy, dá se ale použít úplně na cokoliv. Například pro organizaci podnikání, pracovních záležitostí, vašeho osobního života nebo vašich koníčků.

Stationery essentials

Na bullet journaling se dá použít v podstatě cokoliv co máte doma po ruce. Nemusíte si kvůli tomu pořizovat drahé stationery potřeby, které nakonec použijete jen jednou a poté se už budou jen válet ve vašem šuplíku. Je však pravda, že kvalitní stationery potřeby vám tvorbu bullet journalu mohou usnadnit a bullet journal jako takový dovést na vyšší úroveň. Já sama ale používám jenom pár kvalitních a osvědčených stationery potřeb, které mně nejvíce vyhovují. 

Sešit

První věc, bez které se neobejdete je sešit. Na bullet journaling se standartně používají tečkované A5 zápisníky, ale výběr je zcela na vás. Pokud máte raději tečkované stránky či zcela prázdné, dají se použít i ty. Já teď používám Leuchtturm 1917, ale upřímně s ním nejsem moc spokojená. Desky mají sice krásnou pastelově růžovou barvu, kterou jsem přesně chtěla, ale stránky mají pouze 80 g, což je velmi málo a tím pádem text prosvítá na druhou stranu.

Gelové pero

Další věc, bez které se neobejdete je propiska či gelové pero. Já osobně preferuji gelová pera, která mají sytou barvu a více vyniknou ve vašem bullet journalu. Zatím se mně nejvíce osvědčily dvě pera, a to Pentel Energel a Sarasa Gel Pen. Obě pera mají velmi tenký hrot (0.5 mm), sytou černou barvu a krásně se s nimi píše. Pentel má ještě tu výhodu, že má rychleschnoucí inkoust, a tak po něm můžete hned přejet zvýrazňovačem a nerozmaže se. A pokud preferujete spíše modrou barvu, tak to mám pro vás dobrou zprávu: obě značky vyrábějí gelová pera jak v černé, tak i v modré variantě.

Zvýrazňovače

Někteří preferují mít své bullet journaly velmi minimalistické, a tak si vystačí pouze s gelovým perem či propiskou. Já ale ráda vdechnu do svého journalu trochu barvy, a proto také ráda používám zvýrazňovače. Na trhu je spousta zvýrazňovačů. Ve skutečnosti jich je tolik, že si ani nebudete moct vybrat. Já nejradši používám Zebra Mildliners a to hned z několika důvodů. Prodávají se ve 25 různých barvách, takže nikdy nebudete mít o barvy nouzi. Jejich další výhodou oproti ostatní zvýrazňovačům je, že mají dva hroty – jeden standartní na zvýrazňování a druhý na podtrhávání či psaní nadpisů. A poslední výhodou je, že nepropíjí na další stránku, což se obzvlášť hodí, když má bullet journal malou gramáž (jako ten můj).

Washi pásky

Pokud si budete chtít se svým bullet journalem trochu vyhrát a udělat si ho zajímavější, budete potřebovat nějaké dekorativní stationery potřeby. Takovou základní dekorací do bullet journalu jsou washi pásky. Washi pásky jsou dekorativní lepicí papírové pásky, kterými si můžete jak vyzdobit stránky, tak je můžete použít i jako rozdělovač textů apod. Různým způsobům, kterými se dají washi pásky použít, bude věnován samostatný článek. Pokud jste se divili, kolik je na trhu zvýrazňovačů, budete se divit kolik je na trhu washi pásek. Pokud máte v hlavě specifický design, který byste chtěli, je dost pravděpodobné, že ho i najdete.

Samolepky

Další typickou dekorací jsou samolepky. Asi se vůbec nemusím zmiňovat, že těch je na výběr taky spousta. Já samolepky používám jen občasně, pokud si chci vyplnit prázdné místo, většinou si tam něco spíše nakreslím, ale rozhodně by v bullet journalu taky neměly chybět.

Ostatní dekorace

Poslední dvě stationery potřeby, které používám jsou samolepící kolečka a štítky. Barvená samolepicí kolečka používám buď jako dekoraci či jako odrážky do svého týdenního to do listu a štítky proto, abych se jednoduše ve svém bullet journalu orientovala.

Všechny produkty můžete koupit také u nás na eshopu:

Co by měl obsahovat bullet journal pro studeny

Rozvrh

Základem každého bullet journalu pro studenty by měl být přehledný rozvrh všech předmětů na daný semestr/školní rok. Rozvrh by ideálně měl být „colour coded“, neboli zvýrazněn barvami. V tomto případě je ideální každému předmětu přiřadit vlastní barvu, což vám pomůže se v rozvrhu lépe orientovat. Můj rozvrh například pro tento semestr vypadá takto:

Důležité datumy

Stránka obsahující rozpis všech důležitých datumů v daném školním roce, například kdy jsou prázdniny, zkouškové období, začátek a konec školního roku nebo semestru atd.

Přehled předmětů

Tato sekce je věnována přehledu všech vašich předmětů. Ke každému předmětu by jste si měli napsat:

  • Kdo je vyučující
  • Kontakt na vyučujícího
  • Konzultační hodiny
  • Čas a den přednášky/semináře/předmětu
  • Základní literatura

Důležité je zachovat stejný colour coding každého předmětu, jaký jste zvolili na stránce s rozvrhem.

Můj přehled vypadá takto:

Detail předmětů

Alespoň jedna stránka, pro každý předmět, kam si vypíšete všechny důležité informace, například:

  • Syllabus (studijní osnovy předmětu)
  • Podmínky ke splnění předmětu (povolená absence, eseje, zkoušky atd.)
  • Termíny testů/zkoušek
  • O jakou známku usilujeme a finální známka.

Nezapomeňte si stránku předmětu zvýraznit stejnou barvou, jakou pro předmět používáte v rozvrhu a všude jinde v bullet journalu.

Seznam úkolů a poviností

Osobně mi vyhovuje si tuto sekci rozdělovat do dvojstránek pro každý předmět, kde na jedné stránce si vypíšu všechnu povinnou četbu a na druhé stránce všechny úkoly, které musím během semestru splnit. Důležité je nezapomenout vytvořit si prostor pro odškrtávání každého úkolu a četby, protože přeci není nic uspokojivějšího, než si po produktivním večeru jít splněné úkoly odškrtnout ?.

Týdenní todo list

Týdenní todo list, který je rozdělený do sloupců podle jednotlivých předmětů.

A rada na závěr, nezapomeňte si semtam do bullet journalu napsat nebo nakreslit něco, co vás pořádně namotivuje, protože určitě budou chvíle, kdy to budete potřebovat ?

Pokud si bullet journal píšete a chcete se jím pochlubit, vyfoťte ho a označte ve fotce můj Instagram @geeksupplies_cz , moc ráda se na něj podívám a inspiruji ?

Napište komentář